
Varnost naj bo na prvem mestu
Statistike kažejo, da se vlomi med prazniki bistveno povečajo. Zato ne dopustimo, da nam vlomilci spremenijo prijeten dopust v nočno moro, ko ob prihodu domov pričakamo opustošen dom. Kako lahko to preprečimo?
Vhodna vrata so osnovna zaščita
Prvi pogoj za vgradnjo mehanske zaščite so kakovostna vhodna vrata. Da protivlomna vrata dejansko opravljajo svojo funkcijo, poskrbi jeklena konstrukcija krila in podboja. Nanjo so nameščeni ostali varnostni elementi, ki pripomorejo k preprečevanju vlomov. Med temi elementi izstopa večtočkovna protivlomna ključavnica, ki se blokira pri poizkusu loma ali izvleka cilindričnega vložka. Nadaljnja učinkovita zaščita je vgrad¬nja varnostnega ščitnika ali rozete, ki preprečuje lomljenje in vrtanje cilindričnega vložka. Za to poskrbi jeklena zaščita, ki je nameščena pod ščitom ali rozeto na zunanji strani vrat. Varnostna garnitura z razliko od navadne kljuke nima na prednji strani vijakov, zato se je ne da odstraniti z zunanje strani. Možna je tudi izbira varnostne garniture, ki nudi zaščito proti izvleku cilindričnega vložka. Poleg tega je priporočljivo, da vhodna vrata opremimo s kakovostnim cilindričnim vložkom, ki je zaščiten proti vrtanju. Pri vgradnji cilindričnega vložka je treba biti pozoren, da na zunanji strani vrat cilindrični vložek ni dvignjen več kot 3 mm nad ravnino varnostnega ščita ali rozete, saj ga lahko v nasprotnem primeru vlomilec lažje zlomi. Še večjo varnost dosežemo, če poleg osnovne zaščite vgradimo še dodatno zaščito vhodnih vrat z namestitvijo pribitne ključavni¬ce, prečne zapore, varnostne verižice, kukala ali varovala proti dvigu vrat. Dobra protivlomna vrata s svojo konstrukcijsko zasnovo in izolacijskimi materiali v njej nudijo tudi zelo dobro toplotno in zvočno izolacijo. Pri sedanjih protivlomnih vratih lahko izbiramo med različnimi njihovimi videzi. Naš želeni videz protivlomnih vrat največkrat dosežemo s pestro izbiro prekrivnih plošč iz različnih materialov, ki se vstavljajo v jekleni okvir vratnega krila. Lahko se odločimo za takšno, ki po ničemer ne odstopa od vrat naših sosedov, lahko pa izbiramo med oblogami različnih modernih in klasičnih oblik, ki polepšajo vhod v naš dom ali poslovne prostore. Pri nakupu bodimo zelo pozorni na to, da imajo protivlomna vrata vgrajene naštete varnostne elemente, saj se na trgu pojavljajo tudi varnostno manj učinkovita vrata, ki pa jih proizvajalci vseeno poimenujejo varnostna vrata. Prava protivlomna vrata pomenijo dovolj kakovostno zaščito stanovanj v blokih in poslovnih prostorih, v katera ni mogoč vstop skozi okna. Za zaščito hiš, pri katerih je mogoč tudi vstop skozi okna in balkone, pa je potrebno zaščititi tudi te. Izbiramo lahko med več možnostmi kot so okenske ključavnice, protivlomno steklo, protivlomne rešetke in protivlomne folije. Okenska varovala in okenske kljuke s ključavnico varujeta tudi naše najmlajše, ki brez pomoči odraslih ne morejo odpreti okna. Vgradnja ali zamenjava s starimi vrati je podobno kot z običajnimi novimi vrati zelo enostavno in hitro. Usposobljena ekipa opravi montažo v enem dnevu. Vgradnja vrat poteka suhomontažno; torej brez zidarskih del.
Cilindrična ključavnica
Čeprav se cilindrične ključavnice na prvi pogled od zunaj razen v dimenzijah med sabo ne razlikujejo, se razlika skriva v notranjosti cilindrov. Pod pojem varnostne ključavnice se šteje, da je varnostni ščit cilindrične ključavnice iz trdnega in kakovostnega materiala, material iz katere je izdelana ključavnica pa odporen proti vrtanju. Vsekakor je ključavnica ključni pojem našega varovanja, zato mora ta biti kar se da kakovostna, ki ne bo takoj popustila, ko se je bo vlomilec lotil s svedrom ali kakšnim drugim vlomilskim pripomočkom. Ob izbiri ustrezne ključavnice naj imamo v mislih, da boljša, ko je ključavnica, dalj časa se bo vlomilec zamudil in večja je verjetnost, da ga med dejanjem kdo opazi. Ob tem je potrebno omeniti, da varnost ne bomo kaj prida izboljšali, če se bo kvalitetno cilindrično ključavnico vgradilo v stara in šibka vhodna vrata. Le kakovostna ključavnica in dovolj dobra protivlomna vrata bodo zadostna garancija proti vlomu. Pravilna varnostna ključavnica ne sme segati več kot 3 mm od zunanje površine varnostnega ščitnika ali rozete. Niti ne sme imeti na notranji strani namesto ključa vrtljiv gumb za zaklepanje. To še posebej velja pri vhodnih vratih z steklenimi odprtinami, saj bo vlomilec preprosto razbil steklo in z notranje strani obrnil gumb za zaklepanje.
Mehanska zaščita z rešetkami
Pritlična in balkonska okna in vrata so vlomilcem najbolj dostopna mesta za vlom. Z razliko od starih kovinskih rešetk, so današnje lepšega videza, saj so običajno kovana, kar daje vtis unikatnega izdelka. Če se odločimo za namestitev okenskih rešetk na naši hiši, naj bodo te vgrajene na vseh pritličnih oknih in ne samo na vidnih straneh hiše, kot je na kraju ob cesti. Če pustimo samo eno nezavarovano pritlično okno, je ves trud zaman, saj si bodo tatovi še pred vlomom gotovo ogledali celotno zunanjost hiše in iskali najbolj ranljiva mesta. Ob montaži okenskih rešetk naj upoštevamo možnost reševanja opreme v primeru požara. Okvirji rešetk naj bodo pritrjeni na vogale okenske odprtine tako, da njihove vijake z zunanje strani ni možno enostavno odviti s ključem.
Alarmna naprava
Alarmna naprava je sicer skupek elektronskih naprav, ki s posebnimi senzorji zaznajo vlom in sprožijo alarm. Sestavljena je iz alarmne centrale, senzorjev, tipkovnice in sirene. Alarmna centrala je osnovni del naprave. Ta ima nalogo, da pošilja sporočila o alarmu sireni, dežurnemu centru varnostne službe ali na zasebno linijo katerekoli telefonske številke stacionarnega ali mobilnega operaterja. Sodobna centrala omogoča varovanje celotnega doma ali samo dela hiše (consko varovanje). Slednja možnost nam pride v poštev v primeru, da smo doma in se gibljemo samo v pritličju, medtem ko so kletni prostori prazni. Senzorji so “oči” alarmnega sistema. Na alarmno centralo je z ali brez ožičenja vezan vsak posamezni senzor. S pomočjo infrardečih ali dodatnih mikrovalovnih žarkov v prostoru senzor zazna vsak premik. Ta podatek sporoči centrali, katera sproži alarm. Tipkovnica je tisti del alarmne naprave, preko katere s številčno kodo uporabnik vklopi in izklopi alarm. Ta naj bo vgrajena v bližini vhoda v objekt. Javljalnik alarma je ključni del alarmnega sistema. Preko njega centrala sporoči, da se v stanovanju nekaj dogaja. Med javljalnike se štejejo različne sirene, utripajoče luči in tako imenovani tihi alarm. Na slednji način alarmna naprava obvesti varnostno službo, katera lahko z hitrim posredovanjem storilca zaloti še med postopkom vloma. V pogostih primerih se prične razmišljati o varovanju doma, ko je hiša že zunaj in znotraj dokončana. S tem seveda nastopi težava montaže množice kablov in žic po že gotovih stenah. Praktična rešitev tega je izbira brezžičnega alarmnega sistema. Slaba plat takšnega sistema je njegovo napajanje, saj deluje s pomočjo baterijskih vložkov, ki jih je potrebno zamenjati, ko se ti iztrošijo. Z razvojem tehnologije pa postajajo tudi takšni sistemi vse bolj zanesljivi in učinkoviti.

Zaščitimo svojo lastnino s trezorjem
Ker vlomilci najpogosteje iščejo gotovino, pomembne listine, nakit in druge dragocenosti, je pametna odločitev nakup trezorja. Izbiramo lahko med vgradnim in pohištvenim trezorjem ter različnimi načini zaklepanja: na ključ, elektronsko številčnico in kombinacija obeh. Vgradni trezor je zabetoniran v steno, pohištven pa je zasidrani v tla ali v steno pohištvenih elementov. Pomembna lastnost trezorja je tudi ognjevarnost, kar zagotavlja zaščito tudi ob morebitnem požaru. Pri izbiri trezorja je pomembno paziti tudi na njegovo kakovost, zato naj nam ne bo glavni dejavnik izbire le cena, saj z izbiro trezorja slabe kakovosti ne bomo naredili za zaščito svoje lastnine praktično nič. Da bomo zagotovo izbrali pravi trezor, naj nam pri nakupu svetujejo strokovnjaki v pravem pomenu te besede. Njih pa ne bomo našli v diskontnih prodajalnah, temveč le v specializiranih prodajalnah z protivlomno opremo. Da se nam ni treba mučiti z vgradnjo trezorja, nam slednji običajno nudijo tudi montažo trezorja v našem domu.
pripravil: M.A.