
Eko sklad
Slovenski okoljski javni sklad Eko sklad je 13. oktobra na svoji spletni strani in v uradnem listu RS objavil nov javni poziv 54SUB-OB17 nepovratnih finančnih spodbud občanom za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Iz tega poziva je za omenjena nepovratna sredstva skupno namenjenih 16 milijonov evrov, kar naj bi zagotavljalo dovolj sredstev za vse ključne ukrepe učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije. V primerjavi s prejšnjimi razpisi so največja novost izjemno visoka nepovratna sredstva za zamenjavo stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko ali kurilno napravo na lesno biomaso. V primeru zamenjave stare kurilne naprave z novo napravo na lesno biomaso je z novim razpisom priznanih celo do 50% in 60% priznanih stroškov naložbe, medtem ko je bilo z dosedanjim razpisom priznanih do 20% in 50%. Na območjih občin, kjer ni sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka je z novim javnim pozivom priznanih do 50% stroškov naložbe. Višina nepovratnih finančnih sredstev ob tem ne sme biti višja kot 4.000 evrov (prej 2.000 evrov). Na območjih občin, kjer je sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka je po novem priznanih do 60% (prej 50%) priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 5.000 EUR (prej 4.000 EUR). V primeru zamenjave stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko je po novem priznanih do 40% in 50% stroškov naložbe. S prejšnjim javnim pozivom je bilo priznanih le do 20% stroškov naložbe. Na območjih občin, kjer ni sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka za novo ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda višina nepovratnih finančnih sredstev ne sme biti višja kot 2.500 evrov (prej 1.000 evrov) in za toplotno črpalko tipa voda/voda ali zemlja/voda ne sme biti višja od 4.000 evrov (prej 2.500 evrov). Na območjih občin, kjer je sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka je po novem priznanih do 50% priznanih stroškov naložbe. Na teh območjih za novo ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda višina nepovratnih finančnih sredstev ne sme biti višja kot 3.200 evrov (prej 1.250 evrov) in za toplotno črpalko tipa voda/voda ali zemlja/voda ne sme biti višja od 5.000 evrov (prej 3.100 evrov). V primeru, da smo za navedene ukrepe vlogo oddali že na prejšnji javni poziv in z izvedbo naložbe še nismo pričeli, lahko od te vlogo odstopimo in vložimo vlogo na novem pozivu. S tem smo seveda upravičeni do bistveno višjih nepovratnih finančnih sredstev kot bi bili sicer s starim pozivom. Pogoj ob tem je, da naložba pred oddajo vloge ne sme biti izvedena. Če se torej ogrevamo še vedno s staro kurilno napravo, se nam s to novo bistveno večjo finančno spodbudo Eko sklada vsekakor splača zamenjati z novo kurilno napravo ali toplotno črpalko. Zaradi izjemno visokih nepovratnih sredstev je pričakovati v kratkem času zelo veliko oddanih vlog. Če torej razmišljamo o zamenjavi stare kurilne naprave, naj ne odlajšujemo in čim prej pravilno pristopimo k oddaji vloge in tudi k sami izvedbi ukrepa.
Z novim javnim pozivom 54SUB-OB17 so nepovratna sredstva namenjena za naslednje ukrepe energijske sanacije stanovanjske stavbe:
- vgradnja solarnega ogrevalnega sistema - vgradnja kurilne naprave na lesno biomaso za centralno ogrevanje - vgradnja plinskega kondenzacijskega kotla - vgradnja toplotne črpalke za centralno ogrevanje - priključitev stavbe na daljinsko ogrevanje na obnovljiv vir energije - vgradnja energijsko učinkovitih lesenih oken - toplotna izolaciji fasade - toplotna izolaciji strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru - vgradnja prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka - gradnja ali nakup nove stavbe (skoraj nič-energijske) - celovita obnova starejše stavbe - nakupu stanovanja (v novi ali obnovljeni skoraj nič-energijski večstanovanjski stavbi) Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena le za stanovanjsko stavbo, ki ima izdano gradbeno dovoljenje pred 1. 7. 2010, morebitno gradbeno dovoljenje za legalizacijo stavbe, zgrajene pred 1.7.2010, pa pred oddajo vloge po tem javnem pozivu.
Kako izpolnim vlogo?
Osnovni pogoj za dodelitev nepovratne finančne spodbude je pravočasno oddana in popolna vloga. Obrazec vloge si lahko pridobimo na spletni strani www.ekosklad.si. Za popolno vlogo se šteje vloga, sestavljena iz obrazca »Vloga«, ki je sestavni del dokumentacije za prijavo, in pripadajočih prilog. Naložba, za katero bo dodeljena nepovratna finančna spodbuda, mora biti izvedena skladno z vsemi veljavnimi predpisi s področja graditve in energijske učinkovitosti stavb ter drugimi veljavnimi predpisi. K vlogi za pridobitev nepovratnih sredstev moramo priložiti: - Kopijo gradbenega dovoljenja za stanovanjsko stavbo, na kateri bo izvedena naložba. Če je stavba zgrajena pred letom 1967 oz. v kolikor z gradbenim dovoljenjem ne razpolagamo, priložimo kopijo potrdila, da ima stavba uporabno dovoljenje po zakonu, ki ga pridobimo na območni Upravni enoti. - Kopijo ustreznega novega gradbenega ali drugega dovoljenja, če so bili na stavbi izvedeni gradbeno-rekonstrukcijski posegi. - Dokazilo o parcelaciji, iz katerega bo razvidna povezava med parcelo na gradbenem dovoljenju in današnjim stanjem, če obstaja razhajanje med parcelo na gradbenem dovoljenju in današnjim dejansko evidentiranim stanjem na prostorskem portalu Geodetske uprave Republike Slovenije. - Na predpisanem obrazcu soglasje lastnika ali solastnika stavbe, kjer bo izvedena energijska sanacija, če vlagatelj ni lastnik oziroma je solastnik stavbe. Dodatne priloge:
Pri vgradnji kurilne naprave na lesno biomaso
- Predračun izvajalca za nakup in vgradnjo kurilne naprave, toplotnega zbiralnika in pripadajoče inštalacije za priklop na centralno ogrevanje, ki mora vključevati popis del in opreme, vrsto in točen tip ter proizvajalca kurilne naprave in toplotnega zbiralnika. - Fotografija prostora, kamor bo vgrajena kurilna naprava in fotografija prostora, kamor bo vgrajen vodni toplotni zbiralnik z označeno lokacijo namestitve. - Fotografija stare kurilne naprave, ki bo zamenjana (v primeru zamenjave stare kurilne naprave z novo). - Izjava o skladnosti in merilno poročilo skladno z veljavnim standardom za kurilne naprave na biomaso.
Pri vgradnji toplotne črpalke za ogrevanje:
- Predračun izvajalca za nakup in vgradnjo toplotne črpalke s pripadajočo inštalacijo za priklop, ki mora vključevati popis del in opreme, vrsto in točen tip ter proizvajalca toplotne črpalke - Fotografija prostora, kamor bo vgrajena toplotna črpalka, z označeno lokacijo namestitve toplotne črpalke (pri toplotni črpalki tipa zrak/voda fotografije lokacij, kamor bosta nameščeni zunanja in notranja enota oziroma krmilni del toplotne črpalke. - Fotografija stare kurilne naprave, ki bo zamenjana (v primeru zamenjave stare kurilne naprave z novo). - Vodno dovoljenje ARSO v primeru vgradnje ogrevalne toplotne črpalke voda-voda, če vlagatelj z njim že razpolaga. - Izjava o skladnosti, podatkovni list izdelka in podatki o tehničnih parametrih iz tehnične dokumentacije o izdelku. Vse fotografije morajo biti posnete v času oddaje vloge. Z izvedbo investicije oziroma Ukrepa lahko pričnemo šele po oddaji vloge za subvencijo. Rok za celotno izvedeno vgradnjo nove kurilne naprave ali toplotne črpalke je devet mesecev od vročitve odločbe o dodelitvi nepovratnih finančnih sredstev. Če hkrati izvajamo najmanj tri ukrepe v stanovanjski stavbi, je rok za zaključek vseh ukrepov oziroma del 18 mesecev od vročitve odločbe. Rok za zaključek naložbe se lahko ustrezno podaljša le v primeru objektivnih razlogov, katere moramo verodostojno izkazati še pred iztekom roka za zaključek naložbe. Objektivni razlogi so lahko le takšne okoliščine, ki jih nismo mogli predvideti, niti odkloniti in se tudi ne morejo pripisati naši krivdi. Dokumentacijo o zaključku naložbe moramo Eko skladu predložiti najpozneje v dveh mesecih po izteku roka za zaključek naložbe. Nepovratna finančna spodbuda nam bo izplačana predvidoma v 60-tih dneh po prejemu in preveritvi vseh zahtevanih dokazil o zaključku naložbe.
Kurilna naprava na lesno biomaso
Nepovratna sredstva lahko pridobimo v primeru investicije v nakup in vgradnjo kurilne naprave na lesno biomaso, ki izkorišča sekance, pelete ali polena. Naprava mora biti priklopljena na centralno ogrevanje. Izkoristek pri nazivni toplotni moči mora biti večji ali enak 90 %, vrednost emisij prašnih delcev mora biti manjša od 40 mg/m³, vrednost emisij ogljikovega monoksida pa manjša od 400 mg/m. Peletna peč z vodnim toplotnim prenosnikom (kamin), ki bo priklopljena na centralno ogrevanje, mora imeti izkoristek pri nazivni toplotni moči večji ali enak 90%, vrednost emisij celotnega prahu mora biti manjša od 20 mg/m³, emisij ogljikovega monoksida pa manjša od 250 mg/m³. Kurilna naprava z ročnim polnjenjem kuriva (npr. s poleni) mora imeti za optimalno zgorevanje vgrajeno lambda sondo in prigrajen vodni toplotni zbiralnik s prostornino najmanj 12 litrov na liter polnilnega prostora z gorivom, vodni toplotni zbiralnik pa mora imeti tudi prostornino najmanj 55 litrov na kW nazivne toplotne moči naprave. Naprava z avtomatskim polnjenjem kuriva (npr. s peleti, sekanci), z izjemo peletne peči (kamina), mora imeti prigrajen vodni toplotni zbiralnik s prostornino najmanj 20 litrov na kW nazivne toplotne moči naprave. Kurilna naprava, ki omogoča uporabo dveh ali več vrst goriv (npr. polena in peleti), mora izpolnjevati navedene toplotno-tehnične karakteristike za vse vrste goriv in tudi omenjene zahteve za posamezno vrsto goriva. Na območjih občin s sprejetim Odlokom o načrtu za kakovost zraka nepovratna finančna sredstva za vgradnjo kurilne naprave na lesno biomaso ne bo dodeljena, če občinski akt ali lokalni energetski koncept določa na tem območju daljinsko ogrevanje ali uporabo zemeljskega plina. V primeru zamenjave stare kurilne naprave z novo na lesno biomaso moramo ob oddaji vloge priložiti fotografijo stare kurilne naprave, ki bo zamenjana. Če ne bomo izkazali obstoja stare kurilne naprave, ali ta po vgradnji nove kurilne naprave ne bo odstranjena, ne bomo upravičeni do nepovratne finančne spodbude. Priznani stroški vključujejo: nakup in vgradnjo ene kurilne naprave, predelavo obstoječega ali izdelavo novega priključka za dovod zraka in odvod dimnih plinov ter sanacijo ali izgradnjo dimnika, nakup in vgradnjo zalogovnika za gorivo, transportnega in varnostnega sistema, senzorjev CO, krmilne opreme, hranilnika toplote, vodnega toplotnega zbiralnika, sanitarne toplotne črpalke, povezovalnih armatur ter opreme za priključitev na centralno ogrevanje. Višina nepovratnih sredstev na celotnem območju Slovenije pri prvi vgradnji ogrevalnega sistema v stanovanjski stavbi oziroma, če nova kurilna naprava ne bo zamenjala stare naprave je enaka kot pri prejšnjem pozivu, kar znaša do 20% priznanih stroškov naložbe. Omenjena nepovratna sredstva ne smejo presegati več kot 2.000 € za kurilno napravo na lesno biomaso za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe. Na območjih občin, kjer ni sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka je pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo napravo na lesno biomaso priznanih do 50% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 evrov za kurilno napravo na lesno biomaso. Na območjih občin, kjer je sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka je pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo napravo na lesno biomaso priznanih do 60% priznanih stroškov naložbe. Ta nepovratna sredstva ne smejo presegati več kot 5.000 evrov za kurilno napravo na lesno biomaso.
Toplotna črpalka za ogrevanje
Pravica do nepovratnih sredstev se lahko dodeli za nakup in vgradnjo električne, plinske, sorpcijske ali hibridne toplotne črpalke tipa zrak/voda, voda/voda in zemlja/voda za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe. Toplotna črpalka mora dosegati predpisano mejo sezonske energijske učinkovitosti ogrevanja prostorov ηs (%) v povprečnih podnebnih razmerah:

Vgradnjo toplotne črpalke lahko izvede le izvajalec oziroma podizvajalec, vpisan v evidenco pooblaščenih podjetij za vzdrževanje in namestitev nepremične opreme za hlajenje in klimatizacijo ter toplotnih črpalk pri ARSO in mu je bilo izdano ustrezno potrdilo o vpisu v evidenco, razen če gre za vgradnjo toplotne črpalke, ki je hermetično zaprta. Na območjih občin s sprejetim Odlokom o načrtu za kakovost zraka nepovratna finančna sredstva za vgradnjo toplotne črpalke ne bo dodeljena, če občinski akt ali lokalni energetski koncept določa na tem območju drug prednostni način ogrevanja. V primeru zamenjave stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko bomo upravičeni do višje spodbude. V tem primeru moramo ob oddaji vloge obvezno priložiti fotografijo stare kurilne naprave, ki bo zamenjana. Če ne bomo izkazali obstoja stare kurilne naprave, ali ta po vgradnji nove toplotne črpalke ne bo odstranjena, ne bomo upravičeni do nepovratnih sredstev. Priznani stroški vključujejo: nakup in vgradnjo ogrevalne toplotne črpalke, nakup in vgradnjo hranilnika toplote, vodnega toplotnega zbiralnika ter povezavo s toplotno črpalko, izvedbo zemeljskega kolektorja ali vrtin, električne in strojne instalacije za potrebe delovanja in krmiljenja ter zagon sistema. Višina nepovratnih sredstev na celotnem območju Slovenije pri prvi vgradnji ogrevalnega sistema v stanovanjski stavbi oziroma, če nova toplotna črpalka ne bo zamenjala stare naprave je nespremenjena v primerjavi s prejšnjim pozivom, kar znaša do 20 % priznanih stroškov naložbe, s tem da ne več kot 2.500 € za ogrevalno toplotno črpalko voda/voda ali zemlja/voda in 1.000 € za toplotno črpalko zrak/voda. Na območjih občin, kjer ni sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka je pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko priznanih do 40% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 evrov za novo toplotno črpalko voda/voda ali zemlja/voda in 2.500 evrov za toplotno črpalko zrak/voda. Na območjih občin, kjer je sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka je pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko priznanih do 50% priznanih stroškov naložbe. Ta nepovratna sredstva ne smejo presegati več kot 5.000 evrov za toplotno črpalko voda/voda ali zemlja/voda in 3.200 evrov za toplotno črpalko zrak/voda. Nepovratna finančna sredstva za zamenjavo stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko za ogrevanje stanovanjske stavbe bo v celoti dodeljena iz sredstev Sklada za podnebne spremembe.
Do 50% (prej 20%) priznanih stroškov naložbe znaša nova subvencija pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo kurilno napravo na lesno biomaso na območjih občin, kjer nimajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka.
vendar ne več kot 4.000 EUR (prej 2.000 EUR)
Do 60% (prej 50%) priznanih stroškov naložbe znaša nova subvencija pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo kurilno napravo na lesno biomaso na območjih občin, kjer imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka.
vendar ne več kot 5.000 EUR (prej 4.000 EUR)
Do 40% (prej 20%) priznanih stroškov naložbe znaša nova subvencija pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko na območjih občin, kjer nimajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka.
vendar ne več kot:
– 4.000 EUR (prej 2.500 EUR) za ogrevalno toplotno črpalko voda/voda ali zemlja/voda
– 2.500 EUR (prej 1.000 EUR) za ogrevalno toplotno črpalko zrak/voda
Do 50% priznanih stroškov naložbe znaša nova subvencija pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko na območjih občin, kjer imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka.
vendar ne več kot:
– 5.000 EUR (prej 3.100 EUR) za ogrevalno toplotno črpalko voda/voda ali zemlja/voda
– 3.200 EUR (prej 1.250 EUR) za ogrevalno toplotno črpalko zrak/voda
Najbolj pogosto vzroki za zavrnitev vloge za pridobitev nepovratnih finančnih sredstev so:
Najbolj pogosto vzroki za zavrnitev vloge za pridobitev nepovratnih finančnih sredstev so:
- naložba je ob oddaji vloge že izvedena, - oprema, ki je predmet subvencije, ne ustreza tehničnim zahtevam javnega poziva (npr. neustrezno grelno število pri toplotnih črpalkah, neustrezen izkoristek pri kurilnih napravah na lesno biomaso, neustrezna toplotna prehodnost okna), - naložba ni ustrezno izvedena oz. je ni izvedel usposobljen in registriran izvajalec (npr. neustreznost RAL montaže, nezadostna debelina toplotne izolacije, izvedba v lastni režiji, nezadosten volumen hranilnika toplote pri kurilni napravi na lesno biomaso), - stavba, na kateri se bo naložba izvajala, ni stanovanjska (npr. počitniški objekt, poslovni prostor, gospodarsko poslopje) oz. ni zgrajena v skladu z veljavnimi predpisi, - vlogi je priložena neverodostojna dokumentacija. V primeru utemeljenega suma, da je prejemnik v vlogi za pridobitev spodbude Eko sklada namenoma podal neresnične podatke, je Eko sklad dolžan pristojnim organom posredovati kazensko ovadbo.
vir: Eko sklad j.s.